אלבום ברכות או ספר אורחים?

                                                           אהבתם?? שתפו !!-

אלבום ברכות או ספר אורחיםכמה מילים על ההבדלים בין אלבום ברכות לספר אורחים

אלבום ברכות וספר אורחים הם שני מוצרים שונים, אם כי ניתן לשלב ביניהם. אך לפני שנספר על ההבדל ביניהם, כמה מילים דווקא על המשותף:

——————————————-

-המשותף ——————————————–

המשותף לאלבום ברכות ולספר אורחים:

 • גם אלבום ברכות וגם ספר אורחים ניתנים להפקה בהדפסה דיגיטלית.
 • שניהם משמשים כמוצרים מרגשים באירועים משמחים כמו חתונה, יום הולדת עגול,חתונת כסף/זהב, מסיבת פרישה או בר / בת מצווה.
 • שניהם מיועדים להכיל ברכות והקדשות עבור מישהו יקר וחשוב לנו.
 • שניהם משלבים בתוכם עיצוב תמונות
 • גם ספר אורחים וגם אלבום ברכות יהוו, עם סיום האירוע, מזכרת בלתי נכשחת ומרגשת ממנו.

ומה בכל זאת מבדיל ביניהם?

מהו אלבום ברכות?

אלבום ברכות מכיל הקדשות וברכות שנאספו מהקרובים, החברים, העמיתים וכו', מראש, ושולבו בתהליך העיצוב של האלבום הדיגיטלי, כך שהן הפכו לחלק אינטגרלי ממנו, בשלב שלפני ההדפסה. כתוצאה מהתיכנון המוקדם, הברכות הינן בדרך כלל מושקעות, ארוכות באופן יחסי, מתוכננות, ואליהן מצורפת בדרך-כלל תמונה של המברך (רצוי למצוא תמונה משותפת עם המבורך).
אחרי העיצוב של האלבום הדיגיטלי, והדפסתו, הוא נמסר כמתנה מרגשת שבה כל אחד (או רוב) מהמשתתפים תרם את חלקו.

אם כך, אז מה זה ספר אורחים?

ספר אורחים בדרך כלל אינו מכיל ברכות שנאספו מראש, אלא עמודים המעוצבים באופן כזה שאורחי המסיבה יכולים לכתוב בו הקדשות, ברכות והגיגים אחרים, במהלך המסיבה עצמה.
האופן שבו מעצבים את עמודי ספר האורחים הוא כזה שכל עמוד מכיל בד"כ 2-3 תמונות של החוגג/ים, רצוי מאותו נושא. התמונות יתפסו עד 1/3 מהעמוד, ויתרת 2/3 העמוד מעוצבת כך שהאורחים יכתבו בה את הקדשותיהם. האלבום נשלח להדפסה דיגיטלית, והוא מונח במסיבה במקום בולט, או מועבר בין האורחים, ומתמלא לאיטו בברכות והקדשות.

עכשיו, אחרי שהבנו את ההבדל בין ספר אורחים לאלבום ברכות, הנה כמה טיפים מועילים באשר להפקתם:

 • אפשר לשלב בין השניים, ולפעמים אפילו מומלץ לעשות זאת: כשאני מתבקשת על-ידי לקוחותי להפיק עבורם ספר אורחים(למשל לחתונה או בר מצווה), אני נוהגת להמליץ למשפחה הקרובה (הורים, אחים, סבא/סבתא), לדאוג לשילוב הברכות שלהן בשלב שלפני ההדפסה, כלומר, בשלב העיצוב. הסיבה לכך היא שהקרובים ממש, לא ימצאו את הזמן והאנרגיות להפיק מעצמם ברכה ראויה, במהלך המסיבה.
 • באיזה עט כותבים את ההקדשות והברכות (בספר אורחים): סוג הנייר ממנו מודפסים עמודי האלבום הדיגיטלי הוא בדרך כלל כרומו-מט, ולפעמים אף מצפים את הנייר בלמינציה. על פני משטחים מסוג זה מומלץ לא לכתוב בעט כדורי רגיל (אם כי לעיתים זה מסתדר), אלא לרכוש 4-5 טושים מסוג "פרמננט" דקים. העטים האלו לא נמרחים כלל במהלך הכתיבה, ונספגים באופן מיידי.ניתן לרכוש אותם בכל חנות מכשירי כתיבה, והם מגיעים בארבע צבעי בסיס.
 • איך אוספים ברכות? (לאלבום ברכות): כדי לא להיתקע ברגע האחרון עם הרבה פחות ברכות ממה שתיכננתם, מומלץ להתחיל בעבודת האיסוף של הברכות הרבה לפני הזמן. ולא סתם נקטתי בביטוי "עבודת האיסוף", כי מהרגע שהחלטתם לעשות זאת,תמצאו את עצמכם עסוקים למדי בפרוייקט. כתיבת ברכה, אפילו אם היא מיועדת לאדם הכי קרוב אליכם בעולם, היא מטלה שמרבית האנשים סביבנו ייטו לדחות אותה עד לרגע האחרון. לכם, כמארגני האלבום, אני ממליצה- להתחיל מוקדם, להכין רשימות, לא להיעלב, להמריץ ולתזכר, לא להתייאש מהאחרונים (למה האחרונים תמיד בסוף…), ולקראת סיום הפרוייקט-להעמיד תאריך יעד אחרון להגשת הברכות, ולעמוד בו !
 • ואיך אוספים ברכות לספר אורחים? באופן דומה, אם לא תשימו לב, תמצאו את עצמכם בסוף האירוע עם ספר אורחים כמעט ריק. גם לכך יש להקדיש תשומת לב לא מבוטלת במהלך האירוע. מומלץ למנות לשם כך מישהו מהמקורבים, חייכן וחברותי,ושאינו עסוק במטלות אחרות, ולמנות אותו לאחראי על מילוי ספר האורחים. עליו לוודא שהספר אינו מוטל חסר שימוש על שולחן אורחים נידח, ושהשימוש בו מתנהל כסדרו. קצת דירבון, כמה טושים בכיס, חיוך גדול, ומוטיבציה להצליח… לא יזיקו בעניין.
 • הסדר כן קובע (באלבום הברכות): בניגוד לספר אורחים, באלבום הברכות ההחלטה על סדר הברכות הינה שלכם. דאגו לכך שהקרובים ביותר לחוגגים, יופיעו ראשונים באלבום. כאשר מכינים אלבום ברכות במגזר העיסקי או המוסדי, סדר הברכות באלבום קשור ישירות להיררכיה של שרשרת הפיקוד.
 • כמה עמודים להכניס לספר האורחים? אין דבר עצוב יותר מספר אורחים ריק למחצה, ואין דבר מבעאס יותר מאורחים עם טוש ביד, ובלי מקום לכתוב בו בספר…
  במהלך ניסיוני העשיר בתחום, פיתחתי לי מעיין "כלל אצבע" המאפשר לי להמליץ ללקוחות על כמות עמודים אופטימלית לפי כמות האורחים. לא כאן המקום להיכנס לעומק העניין, וכמובן שלא מדובר בנוסחה מתמטית, אך באופן כללי ניתן לומר שיש לקחת בחשבון את כמות האורחים, את הגילאים שלהם, את סוג הארוע, את הקירבה, ואת המרץ של האחראי שאתם ממנים…הנה כמה טיפים בנושא:
  1. ילדים ובני נוער צעירים נוטים לכתוב יותר מאשר מבוגרים.
  2. לא כולם כותבים- יש כאלו המסתפקים בברכה שצרפו למתנה. מכל משפחה בד"כ יהיה רק נציג אחד שיכתוב- בשם כולה.
  3. אם יש לכם התלבטות- עדיף להכניס יותר מידי עמודים מאשר מעט מידי. אם נותרו עמודים ריקים בסוף הארוע, אפשר לשלב בהם את הברכות היותר יפות ומרגשות שהתקבלו ביחד עם המתנות, ובכך ליצור אוגדן מקסים ומרגש !
 • איך ניתן לחסוך בעלויות ההפקה של ספר אורחים: ישנה אפשרות להוזיל את עלויות ההפקה של ספר אורחים, מבלי להתפשר על איכות העיצוב או איכות ההדפסה הדיגיטלית. אפשרות זו, שאני מציעה אותה ללקוחותי, כרוכה בצמצום כמות העמודים המעוצבים (כך שמשלמים פחות על העיצוב), ושילוב של העמודים המעוצבים, יותר מפעם אחת, בשלב ההדפסה, על מנת להגיע באופן כזה לכמות העמודים האופטימלית הנדרשת לכמות האורחים שהזמנתם.
 • מה עושים אם אין מספיק ברכות כדי למלא אלבום ברכות שלם כמו שתיכננו? במקרה כזה אני ממליצה להשלים את החסר ליצירת אלבום בן 20 עמודים (שזה המינימום), ע"י עמודים מעוצבים עם תמונות של החוגג ומשפחתו, מתקופות שונות. בקיצור-שילוב בין אלבום ברכות לבין אלבומסיפור (אלבום דיגיטלי המספר את סיפורו של החוגג). זהו שילוב מרגש במיוחד, המומלץ בכל מקרה, ואשר יכול להפוך גם למצגת DVD מרגשת.
 • אם אין לכם מספיק אורחים במסיבה, להפקת ספר אורחים שלם, גם כאן, תוכלו לשלב בין ספר אורחים לבין אלבום דיגיטלי מסוג "אלבומסיפור".
 • אילו תמונות כדאי להכניס לספר האורחים? בדרך כלל אני ממליצה ללקוחות שלי לבחור בתמונות מייצגות, מגוונות, אך שניתן לקשר ביניהן באמצעות נושא, כך שלכל 2-3 תמונות המשובצות בעמוד יהיה מכנה משותף הקושר ביניהן, והמאפשר לעמוד כולו להיות מעוצב באותה "רוח". למה הכוונה ? למשל, לספר אורחים לבר-מצווה ניתן לבחור בתמונות על פי נושאים כמו: פורים,שלום כיתה א', טיולים בטבע, המשפחה שלי, התחביבים שלי וכדומה.

רוצים להצטרף לרשימת התפוצה ולקבל עדכון על מבצעים, הנחות, מוצרים חדשים, וטיפים מועילים

צרו קשר

Comments are closed.