להפיק את המקסימום מהאלבום המשפחתי

                                                     אהבתם?? שתפו !!-

עצות וטיפים בנושא עיצוב תמונותהתמונות הישנות והתמונות הדיגיטליות

מאז החלו האלבומים הדיגיטליים לתפוס את מקומם של המחשבים האישיים באיחסון התמונות המשפחתיות, ומאז החלה התחרות העצומה בין בתי הדפוס האינטרנטיים, המספקים תוכנות ליצירת אלבומים דיגיטליים מודפסים, העלו את המודעות של כולנו, ואיתה את התיאבון, להוציא מה"בוידעם" את תמונות המישפחה הישנות, ולהפיח בהן חיים.
להכין אלבום דיגיטלי מהתמונות מהעידן הדיגיטאלי, זה מעניין, וכייפי, אבל… מה עם ההיסטוריה המשפחתית שלנו? האם אין לה מקום של כבוד באלבום הדיגיטלי?
אז ניערנו את האבק מעל האלבומים הישנים , ופתחנו אותם בלב מפרפר, רק כדי לגלות שיש פער גדול בין התמונות כפי שנחרתו בזיכרוננו, לבין מצבן האמיתי. איך זה שהתמונות הדיגיטליות כ"כ מלאות חיים ואילו התמונות הישנות כה עלובות, דהויות, חסרות חיים?
חלק מהפער נובע מרמת הציפיות שלנו לנוכח הססגוניות והאיכות של הצילום הדיגיטלי, וחלק נובע מפיגעי הזמן.
אני, באופן אישי, מכירה ומוקירה את ערכן הרב של התמונות הישנות האלו, שלפעמים הן מהוות עדות נדירה להיסטוריה אישית ומשפחתית, ואפילו לאומית.
מנקודת מוצא זו, מומלץ לא להרים ידיים, ולא לוותר על הכנסתן לאלבום המישפחתי הדיגיטלי, עוד לא אבדה תיקוותנו… במיוחד אם יש ברשותנו אחת מתוכנות עיבוד התמונות הקיימות בשוק (שהטובה והמקצועית ביותר מביניהן הינה כמובן הפוטושופ !)
מה ניתן לעשות?

תיקון ורסטורציה לתמונות ישנות

הקישו על התמונה לצפיה בהגדלה

אפשרויות הטיפול בתמונות הישנות:

להלן כמה מהבעיות הנפוצות בהן תיתקלווכמה פתרונות אפשריים:

  • תמונות ישנות דהויות בגוון חום, מהתקופה שלפני הצבעניתנות לטיפול ורסטורציה  באמצעות תוכנות עזר שונותכדוגמת הפוטושופבעזרת הפוטושופ ניתן להעלים כתמיםשריטות וחתכים בתמונהאחרי חידוד התמונה, הגדלת הקונטרסט, תיקון הכתמים והסריטות, ומתן גוון ישן אך עדין (ספיה), התמונה מקבלת "חיים חדשים" לעוד כמה עשרות שנים.
  • כל מי שהצטלם בשנות השבעים והשמוניםמחזיק בידו היום אוסף של תמונות שצבען השולט נע בין צהוב (במיקרה הטובלאדום (במיקרה הרע). גם כאן עומדות לרשותנו תוכנות עזר כדוגמת הפוטושופהיכולות להחזיר לתמונותלפחות בחלק מהמקריםאת צבען המקוריבמקרים ה"קשים" (תמונות אדומות ממש), מומלץ להפוך את התמונות ל"שחור/לבן", ולטפל בקונטרסטיםמאשר להילחם במלחמה אבודהעדייןהמאמץ שווה את זה– במו עיני חזיתי בהחייאתן של מאות תמונות שנחשבו"מקרה אבודבקרב לקוחותי.
  • זוכרים את האלבומים הישנים שדפיהם היו מורכבים מקרטון מחורץ מצופה בדבק, ומעלין שכבת הגנה שקופה שהיתה אמורה לכסות על התמונות הדבוקות? למזלנואיכות הדבק בחלק מהאלבומים הישנים היתה כה גרועהשבבואנו לפתוח את האלבום,מתעופפות ממנו תמונות לכל הכיווניםהמצב הגרוע יותר הוא כאשר הדבק באלבומים החליט דווקא להצדיק את המוניטין שלווהתמונות מתעקשות לא להיפרד מדפי האלבום… במקרים מהסוג הזהההמלצה שלי היא לא לנסות בכוחעדיף לסרוק את התמונה כשהיא דבוקה לאלבום ושלמהמאשר כשהיא מופרדת ממנו חתיכות חתיכותאבל בכל מקרהמומלץ להסיר את הציפוי הפלסטי השקוף (בד"כ אפשר), ולסרוק את התמונות בלי החציצה.
  • בקושי רואים את סבתא בתמונההרבה "רקע" ורק קצת "סבתא”גם לכך יש פיתרונותפיתרון אפשרי אחד הוא בשלב הסריקהלסמן לסורק את החלק אותו אנו רוצים לסרוקכך שיכיל באופן פרופורציונאליקצת יותר מהנושאוקצת פחות מהרקע (בינינואפילו סבתא כבר לא זוכרת  ליד איזה הר היא הצטלמה…). פתרון נוסףהוא חיתוך בתוכנות העזר שכבר היזכרנו קודם.

לצד אתגרים נפוצים מסוג זהשניתן לטפל בהן ברמת מיומנות סבירהיתכן שתיתקלו באתגרים קשים יותר לטיפולשידרשו רמת מיומנות גבוהה יותר בטיפול בתמונות. אם האלבום הדיגיטלי חשוב לכם במיוחד (למשל אם הוא מיועד כמתנה מיוחדת ליום הולדת עגול של אבא/אמא, או ליום נישואין חשוב וסימלי חתונת כסף/זהב למשל) אתם עשויים להיתקל בתמונה נדירה בחשיבותה המכילה גם דמות שאותה הייתם שמחים להעליםכי אינכם רוצים אותה באלבום… או שהצלם לא שם לב ובדיוק מאחורי הראש של סבא צץ שיח ה"מצמיח לו קרניים".
אתגרים מסוג זה הם נפוצים אמנםאולם דורשים רמת מיומנות גבוהה יותר בטיפול.
ההמלצה שלי- פנו למיקצוען בתחום. אני מבטיחה לכם שלא תצטערו.

לסיכום,
אם כבר החלטתם לערוך אלבום תמונות משפחתי  דיגיטלי, המשלב בתוכו גם את התמונות הישנותשווה להשקיע את המאמץ הנוסףלשדרג אותןולתת גם לדורות הבאים את האפשרות להינות מהצצה אל ההיסטוריה המשפחתית שלפני העידן הדיגיטלי.

רוצים להצטרף לרשימת התפוצה ולקבל עדכון על מבצעים, הנחות, מוצרים חדשים, וטיפים מועילים

צרו קשר


Comments are closed.