סוגי קבצי תמונה – תכונות והבדלים ביניהם

                                                       אהבתם?? שתפו !!- 

הכל אודות תמונות וקבצי תמונותתמונות מופיעות כיום בעיקר בפורמטים דיגיטליים – תמונות ממצלמות ומסרטות וידאו דיגיטליות, תמונות מהסמארטפון ועוד. כאשר תמונה מצולמת במצלמה דיגיטלית (כולל זו שבסמארטפון) היא נשמרת בקובץ מסוג מסוים. כיוון ששמירת תמונות רבות דורשת נפח אחסון רב, קיימת כיום האפשרות לשמור את התמונות המצולמות בשרתי אחסון באינטרנט ולפנות את נפח האחסון הקיים במחשב הביתי לצרכים אחרים. כדי לשמור את התמונות בצורה אופטימלית, צריך לעתים לבצע שינויים בתמונות או לשנות את סוג הקובץ שלהן.

סוגי קבצים שונים

קובץ היא דרך לשמור מידע על גבי המחשב או באינטרנט, בכדי שניתן יהיה לעשות בו שימוש או להציגו במועד מאוחר יותר, למשל תמונה. הסיומת שלושת האותיות האחרונות בשם הקובץ (אלו שאחרי הנקודה), מייצגת את סוג הקובץ הנשמר. סוג הקובץ מגדיר באיזה אופן הנתונים נשמרים. לדוגמה, קובץ עם סיומת Docx הוא קובץ שמתאים לתוכנת Word בגירסאות מתקדמות ותוכנה זו מתאימה כדי לצפות, להציג ולערוך את תוכנו.

כאשר מדובר בתמונות, קיימים מספר סוגים שונים של קבצים המייצגים תמונות. כל סוג קובץ מתאים לפתיחה בתוכנה מסוימת או תוכנות מסוימות. לדוגמה, קובץ תמונה הנשמר בפורמט שאותו תוכנת פוטושופ יודעת לפתוח ולעבד מסתיים בסיומת psd. ללא תוכנת פוטושופ, לא נוכל לראות מהי התמונה המוצגת במידע שבקובץ.

שני סוגי הקבצים הנפוצים לשמירת תמונות הם קבצי Raw וקבצי jpg. קבצי Raw הם למעשה לא סוג קובץ אחד, אלא שם כולל לסוגי קבצים רבים. המשותף לכל קבצי ה– Raw הוא שאלו הקבצים הנוצרים על ידי המצלמות הדיגיטליות. קבצים אלו כוללים מידע שאינו דחוס. מידע לא דחוס תופס נפח אחסון גדול מאד מצד אחד, ומצד שני מאפשר עיבוד מדויק של התמונה כיוון שאין פגיעה באיכות התמונה. קבצי Jpg הם הקבצים הסטנדרטיים לעבודה באינטרנט. מדובר בקבצי תמונה בעלי מנגנון דחיסה מוצלח במיוחד, כך שגודלם ומשקלם קטן יחסית ולמרות שקיים איבוד מידע במעבר לסוג זה, איכות התמונות עדיין טובה ומתאימה בהחלט לצפייה באינטרנט.

מלבד סוגים אלו קיימים סוגי תמונות נוספים דוגמת GIF. BMP, TIFF , ועוד. קבצי BMP ו-TIFF למשל (קבצי מפת סיביות) הם קבצים גדולים מאד שאינם דחוסים. קבצי GIF אינם פוגמים באיכות התמונה (כל עוד התמונה מכילה עד 256 צבעים) והם אידיאליים לשמירת תרשימים, איורים ואנימציה. סוג מתחרה ל-GIF הם קבצי PNG, שיתרונם הוא בכך שהם אינם מוגבלים ל– 256 צבעים.

מתי כדאי להשתמש בסוגים השונים?

כאשר רוצים להשתמש בתמונה לצורך משלוח בדוא"ל, פרסום באינטרנט או העלאת תמונות לשטח אחסון באינטרנט, כדאי להשתמש לרב בתמונות מסוג JPG. אמנם קיים איבוד מידע, אולם במרבית המקרים אין הדבר פוגע באופן משמעותי באיכותה של התמונה ואילו נפח התמונה קטן באופן משמעותי ביותר. נפח תמונה קטן מאפשר אחסון תמונות רבות יותר, שליחה מהירה בדוא"ל, וטעינת אתרים מהירה.

גרפיקאים המעוניינים לעבד את התמונות ולשמור תמונות מקור שאיכותן לא נפגמה כלל ירבו להשתמש בקבצי Raw (כאשר מקור התמונה מצולם) או קבצי BMP, TIFF (בהתאם לתוכנה עליה התמונה נוצרה). סוג כזה מאפשר עיבוד מאוחר יותר, היורד לפרטים ולדקויות שאליהן לא ניתן להגיע בדרך אחרת. קבצי GIF ו-PNG אידיאליים עבור גרפיקאים, העובדים בגרפיקה ממוחשבת המשלבת איכות, אנימציה, ודחיסה, אך מתאימים פחות למסירת תמונות מצולמות.

לסיכום, כאמור, סוג הקובץ המומלץ למרבית השימושים הבלתימקצועיים הינו JPG. את סוג הקובץ ניתן לשנות בנקל באמצעות אופציית 'שמירה בשם' (או Save as) הקיימת במרבית התוכנות בשוק. הקפידו לעשות שימוש בסוג קובץ נכון ומתאים ובכך תמנעו מתקלות עתידיות כגון חוסר נפח לאחסון, או גרוע מכך, חוסר יכולת לפתוח את הקובץ מחדש ולצפות בתמונה (בשל קידוד שגוי).

Comments are closed.